Wypalenie zawodowe u polskich biegłych rewidentek i rewidentów

Od grudnia 2020 roku realizowany jest międzykatedralny, międzywydziałowy i międzyuczelniany projekt badawczy z udziałem:

dr Marzeny Syper-Jędrzejak z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania UŁ
dr hab. Przemysława Kabalskiego, prof. UŁ z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania UŁ
mgr Joanny Szwajcar z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania UŁ
dr hab. Aleksandry Baszczyńskiej z Katedry Metod Statystycznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ
dr hab. Marty Nowak, prof. UEW z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Głównym celem badania jest pomiar poziomu wypalenia zawodowego wśród polskich biegłych rewidentów oraz określenie jego głównych przyczyn i skutków.

Patronat nad badaniem obejmie Polska Izba Biegłych Rewidentów. Będzie to pierwsze w Polsce duże badanie wypalenia zawodowego w zawodach związanych z rachunkowością. Wiele elementów tego badania będzie miało charakter pionierski nie tylko w skali krajowej (przede wszystkim chodzi o zestaw czynników zidentyfikowanych jako przyczyny wypalenia w tej grupie zawodowej oraz o zastosowanie autorskich kwestionariuszy do pomiaru niektórych zjawisk – np. konfliktu wartości). Do pomiaru poziomu wypalenia zawodowego zostanie zastosowane jedno z najnowszych narzędzi – kwestionariusz BAT Schaufeli’ego. Będzie to jedno z jego pierwszych zastosowań w Polsce i prawdopodobnie pierwsze na świecie zastosowanie w zawodach związanych z rachunkowością.

Efektem badania będzie monografia prezentująca jego cele, przebieg i wyniki, a także cykl artykułów.