AKTY PRAWNE
- Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Załączniki do Regulaminu - postępowania doktorskie
Zarządzenie nr 49 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 19.01.2023 r. w sprawie: zmiany zarządzenia nr 75 Rektora UŁ z dnia 12.02.2020 r. w sprawie zasad finansowania na Uniwersytecie Łódzkim kosztów postępowań w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora oraz załącznik do zarządzenia
CZYNNOŚCI W POSTĘPOWANIU O NADANIE STOPNIA NAUKOWEGO DOKTORA
1. Wniosek o wyznaczenie promotora/promotora pomocniczego (zał. 12 do Regulaminu) należy złożyć co najmniej 14 dni przed posiedzeniem Komisji UŁ do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości.
2. Do wniosku należy dołączyć:
- oświadczenie promotora -zał. 4 do Regulaminu,
- odpis lub kserokopię dyplomu (poświadczoną za zgodność z oryginałem przez podmiot wydający dyplom) ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
- certyfikat (zał. 1 do Regulaminu) z nowożytnego języka obcego, lub dyplom ukończenia studiów poświadczający znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej, co najmniej B2, lub informację z jakiego języka obcego będzie zdawany egzamin,
- kwestionariusz osobowy - zał. 6 do Regulaminu,
- oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą RODO - zał. 11 do Regulaminu,
- informację o dorobku naukowym obejmującym autorstwo/współautorstwo (zgodnie z przepisami określonymi w art. 186 ust. 1 pkt. 3 Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz w art. 179 ust. 6 pkt. 1-2 Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) - wzór 1
- 1 artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b:
- lista czasopism,
- lista czasopism (uzupełnienie) lub - 1 monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdziału w takiej monografii (lista wydawnictw)
- 1 artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b:
Dzień złożenia kompletnego wniosku jest dniem wszczęcia postępowania doktorskiego - Komisja UŁ do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości nie wydaje w tym zakresie żadnego orzeczenia, tj. postanowienia czy decyzji.
1. Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora zobowiązana jest złożyć co najmniej 14 dni przed posiedzeniem Komisji UŁ do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości następujące dokumenty:
- 4 egzemplarze rozprawy doktorskiej wraz ze streszczeniem w formie papierowej oraz na informatycznym nośniku danych - pendrive (wersją elektroniczną rozprawy wraz ze streszczeniem należy przesłać na adres nauka.wz@uni.lodz.pl)
- streszczenie w języku angielskim, a jeśli rozprawa doktorska przygotowana jest w języku obcym również streszczenie w języku polskim (wersję elektroniczną streszczenia należy przesłać również mailem na adres nauka.wz@uni.lodz.pl)
- pozytywną opinię (wzór 3a) promotora lub promotorów
- raport ogólny z badania antyplagiatowego z wykorzystaniem JSA (sporządza promotor)
- uaktualnioną informację o dorobku naukowym - wzór 1
- uaktualniony kwestionariusz osobowy - zał. 6 do Regulaminu
- oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną RODO - zał. 11 do Regulaminu
2. Komisja UŁ do spraw stopni naukowych wyznacza trzech recenzentów spośród osób niebędących pracownikami podmiotu doktoryzującego oraz uczelni, instytutu PAN, instytutu badawczego oraz instytutu międzynarodowego, których pracownikiem jest osoba ubiegająca się o stopień doktora.
3. Recenzentów rozprawy rekomenduje Komisji UŁ kolegium dziekańskie, dokonując wyboru trzech z proponowanych przez promotora rozprawy pięciu kandydatów.
4. Recenzenci sporządzają recenzję rozprawy doktorskiej w terminie 2 miesięcy od dnia jej doręczenia.
Egzaminy doktorskie zdaje się z zakresu:
- dyscypliny wiodącej (nauki o zarządzaniu i jakości) odpowiadającej przedmiotowi rozprawy doktorskiej - w składzie co najmniej czterech osób posiadających tytuł profesora w zakresie dziedziny nauki, do której należy ta dyscyplina naukowa lub stopień doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej lub osób, które nabyły uprawnienia równoważne uprawnieniom wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego i prowadzą działalność naukową lub dydaktyczną w zakresie tej dyscypliny naukowej, a także promotora lub promotorów rozprawy doktorskiej;
- dyscypliny dodatkowej (ekonomia i finanse*, nauki socjologiczne, filozofia, psychologia) - w składzie co najmniej trzech osób, z których co najmniej jedna posiada tytuł profesora w zakresie dziedziny nauki, do której należy ta dyscyplina naukowa lub stopień doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej lub nabyła uprawnienia równoważne uprawnieniom wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego i prowadzi działalność naukową lub dydaktyczną w zakresie tej dyscypliny naukowej;
*egzamin obowiązkowy dla osób, które nie kończyły kierunków ekonomicznych. - nowożytnego języka obcego - w składzie co najmniej trzech osób, z których co najmniej jedna naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora. Egzamin obowiązkowy w przypadku braku certyfikatu (zał. 1 do Regulaminu) lub braku potwierdzenia znajomości języka na poziomie biegłości językowej, co najmniej B2 na dyplomie.
1. Przed dopuszczeniem do obrony osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora zobowiązana jest do:
- zdeponowania w Repozytorium UŁ elektronicznej wersji rozprawy doktorskiej w formie PDF ze streszczeniem we właściwym języku i recenzjami oraz dokonania jej właściwego opisu (https://repozytorium.uni.lodz.pl)
- złożenia dwóch egzemplarzy podpisanego oświadczenia w sprawie udostępnienia rozprawy doktorskiej zdeponowanej w Repozytorium UŁ (zał. 3 do Regulaminu).
2. Do obrony rozprawy doktorskiej może być dopuszczona osoba, która uzyskała pozytywne recenzje od co najmniej 2 recenzentów oraz spełniła wymagania, o których mowa w art. 186 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.
3. Po uzyskaniu pozytywnych recenzji (od co najmniej dwóch recenzentów) doktorant dostarcza do Działu Nauki i studiów doktoranckich autoreferat w wersji elektronicznej.
4. Po zapoznaniu sią z aktami sprawy, w szczególności z rozprawą doktorską oraz recenzjami, Komisja UŁ do spraw stopni naukowych wydaje postanowienie w sprawie dopuszczenia do publicznej obrony rozprawy doktorskiej, powołując jednocześnie komisję doktorską oraz wyznaczając termin obrony.
5. Nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem obrony, sekretarz administracyjny udostępnia w BIP UŁ rozprawę doktorską będącą pracą pisemną wraz z jej streszczeniem we właściwym języku lub opis rozprawy doktorskiej niebędącej pracą pisemną oraz recenzje.
1. Obrona odbywa się na otwartym dla publiczności posiedzeniu komisji doktorskiej.
2. Po zakończeniu obrony, na posiedzeniu niejawnym, komisja doktorska wydaje postanowienie w sprawie przyjęcia/odmowy przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej. W przeciągu 7 dni protokół z obrony wraz z postanowieniem jest przekazywany do Komisji UŁ do spraw stopni.
1. Decyzję w sprawie nadanie stopnia doktora podejmuje Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości
1. Osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora zobowiązana jest w ciągu tygodnia od nadania dostarczyć do Działu Nauki i Studiów Doktoranckich:
- ksero dowodu wpłaty za wydanie oryginału dyplomu doktora wraz z odpisem w języku polskim (60 zł - za odpis w języku polskim) lub wydrukowane potwierdzenie z Internetu o dokonaniu wpłaty na nr konta Uniwersytetu Łódzkiego:
Pekao S.A. II/O Łódź 86 1240 3028 1111 0000 2822 2488 z dopiskiem opłata za dyplom doktora Wydział Zarządzania UŁ
- osoby zainteresowane odpisem dyplomu w języku angielskim składają w Dziale Nauki i Studiów Doktoranckich (pokój 8) podanie skierowane do Centrum Nauki UŁ z przetłumaczonym tytułem rozprawy wraz z kopią opłaty (nr konta jak powyżej) za wydanie dodatkowego odpisu (80 zł)
2. Osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora zobowiązana jest w ciągu miesiąca od dnia nadania:
- dostarczyć do Działu Nauki i Studiów Doktoranckich wydrukowaną i podpisaną SYNABĘ
- wysłać wersję elektroniczną SYNABY za pomocą poczty elektronicznej do OPI PIB na adres: synaba@opi.org.pl
- Program do wypełnienia SYNABY znajduje się na stronie www.opi.org.pl (http://www.nauka-polska.opi.org.pl/Prace-badawcze-SYNABA.html)
Dział Nauki i Studiów Doktoranckich
Wydział Zarządzania UŁ
ul. Matejki 22/26
90-237 Łódź
pok. 8
Tel. 42 635 62 14
E-mail: nauka.wz@uni.lodz.pl