Zrównoważony rozwój i zielone miasto w sieci UNIC

Uniwersytet Łódzki dołączył w roku 2022 do sieci Uniwersytetów Europejskich: European University of Post-Industrial Cities (UNIC). Inicjatywa ta zrzesza 10 uczelni z różnych krajów Europy i zakłada rozwój i stopniowe, długofalowe zacieśnianie między nimi współpracy w obszarach naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz w zakresie współpracy z otoczeniem. Zachęcamy do poszukiwania partnerów naukowych, dydaktycznych i działań rozwojowych w ramach jednej ze ścieżek tematycznych. Ścieżkę TL2 - sustainability and green city - koordynuje dr hab. Dominik Drzazga z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Na strukturę organizacyjną sojuszu UNIC w jego drugiej edycji (UNIC 2.0) mają składać się działania w ramach sześciu tzw. „pakietów roboczych” (Work Package – WP) oraz – powiązanych z nimi – siedmiu tzw. linii tematycznych (Thematic Lines – TLs). Na siedem linii tematycznych wyznaczonych w ramach UNIC 2.0 składają się:

• TL1: Superdiversity (KU, UL)
  • TL2: Sustainability and green cities (MAU, UCC)
  • TL3: Urban resilience & smart cities (UOULU, UL)
  • TL4: Justice, security and institutions (UniLodz, UniZg)
  • TL5: Entrepreneurial learning for innovation (RUB, EUR)
  • TL6: Health and wellbeing (DEUSTO, KU)
  • TL7: Arts, Culture and Creativity (UNICART) (EUR, UCC)

W projekcie zakłada się, że w ramach każdej z 10 uczelni tworzących sojusz UNIC 2.0 funkcjonować będą robocze zespoły złożone z osób zajmujących się naukowo-badawczo, dydaktycznie i/lub ekspercko daną tematyką, które będą ze sobą współdziałać, na podstawie wypracowanego uprzednio planu, wspólnego dla danej linii tematycznej. Przedmiotem współpracy może być przykładowo:

• prowadzenie wspólnych, międzynarodowych badań (zawiązywanie konsorcjów i związane z tym aplikowanie w ramach projektów europejskich o środki finansowe na badania),
  • przygotowywanie publikacji o zasięgu międzynarodowym,
  • rozwijanie mobilności studentów i nauczycieli akademickich,
  • tworzenie wspólnego (wirtualnego?) kampusu i innych innowacji w zakresie metod/ technik kształcenia,
  • opracowywanie wspólnych ścieżek kształcenia / wspólnej oferty edukacyjnej i jej certyfikacja (od przedmiotów poczynając, poprzez bloki, specjalizacje, na kierunkach kończąc) – przełamywanie barier prawno-administracyjnych / formalnych w tym zakresie,
  • działalność ekspercka i doradcza prowadząca do podejmowania różnego rodzaju wdrożeń z miastami partnerskimi uczelni tworzących sojusz UNIC,
  • rozwijanie i doskonalenie metod zarządzania uczelniami i ich szeroko rozumianą infrastrukturą, w szczególności w kontekście współczesnych wyzwań cywilizacyjnych (np. środowiskowych, klimatycznych i in.).

Zakłada się, że działania integracyjne przewidywane w ramach sojuszu UNIC mają być prowadzone w długim horyzoncie czasowym (rok 2040). Na obecnym – bardzo wstępnym – etapie prac organizacyjnych w UŁ, działania zespołu UNIC UŁ zmierzają do przekazania informacji do członków społeczności akademickiej, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani zaangażowaniem się we współpracę w ramach wskazanych linii tematycznych oraz uzyskaniem od nich deklaracji w tej kwestii.

W dniach 04-05.12.2023 r. odbywała się w Łodzi konferencja uczelni wchodzących w skład UNIC, w ramach której omawiano m.in. plany działań dla poszczególnych linii tematycznych. Intencją jest nawiązanie współpracy zespołów tematycznych z różnych uniwersytetów w ramach jednej TL. W kolejnym kroku plany działań poszczególnych linii tematycznych będą przedmiotem dyskusji w poszczególnych uczelniach (co powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2024 r.).

Nie czekając jednak na formalizację współpracy i efekty konferencji, już teraz można wykorzystywać kontakty nawiązane przez Uniwersytet z pozostałymi uczelniami UNIC do realizacji indywidualnych czy zespołowych projektów naukowych, dydaktycznych, czy wdrożeniowych. Jeżeli więc szukają Państwo partnerów zagranicznych do realizacji działań polegających przykładowo na:

• wspólnej publikacji naukowej (artykuł, monografia),
  • organizacji międzynarodowej konferencji naukowej,
  • realizacji krajowego projektu naukowo-badawczego i/lub dydaktycznego, bądź wdrożeniowego (ale z zaangażowaniem jednostki akademickiej zza granicy),
  • zawiązaniu międzynarodowego konsorcjum badawczego do złożenia aplikacji w ramach europejskim programie badawczym,
  • przeprowadzeniu za granicą badań empirycznych w ramach już realizowanego w uczelni indywidualnego lub zespołowego projektu badawczego,
  • zorganizowaniu zajęć dydaktycznych w UŁ z udziałem visiting profesor,
  • zorganizowania szkoły letniej dla dyplomantów lub doktorantów

- można próbować znaleźć partnerów do tego rodzaju działań poprzez sieć UNIC.

Jeżeli tematyka takiej współpracy dotyczyłaby linii tematycznej TL2 (sustainability and green city) – jej koordynatorem w UŁ jest dr hab. Dominik Drzazga z Wydziału Zarządzania UŁ (wszystkie linie tematyczne mają charakter – zasięg – ogólnouniwersytecki). Osoby zainteresowane przedmiotową tematyką, chcące nawiązać współpracę międzynarodową z partnerami w ramach uczelni sojuszu UNIC – zapraszamy do kontaktu z drem hab. Dominikiem Drzazgą.

Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ