Wiekszość studentów kierunków i specjalności z językiem angielskim na UŁ pochodzi z zagranicy.
Najliczniej w 813-osobowej społeczności studentów zagranicznych na kierunkach z językiem angielskim reprezentowani są obywatele:
- Azerbejdżanu – 194 studentów
- Ukrainy – 144
- Uzbekistanu – 140
- Turcji – 55
- Kazachstanu – 22
Mniej liczne grupy przyjechały z Etiopii, Indii, Bangladeszu i Maroko. Pozostałe kraje reprezentowane są przez pojedynczych przedstawicieli.
Co przyciąga studentów z zagranicy na UŁ?
Uniwersytet Łódzki skutecznie rekrutuje studentów z zagranicy, tworząc wielokulturowe środowisko studiowania i otwartą społeczność akademicką. Aby dowiedzieć się z jakich powodów kandydaci wybierają naszą ofertę studiów, w grudniu 2022 r. pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UŁ przeprowadzili anonimowe badanie ankietowe monitorujące satysfakcję studentów zagranicznych UŁ. Zorganizowano też trzy spotkania z wybranymi grupami studentów na tzw. badania satysfakcji w grupach fokusowych. Zapytano m.in. o to, które aspekty studiowania na UŁ są dla studentów najbardziej satysfakcjonujące.
Studenci najczęściej wskazywali na ogólną życzliwość i bezpieczeństwo, co świadczy o tym, że dobrze się czują w UŁ i ogólnie w Łodzi. Ponadto cenią sposób prowadzenia zajęć i poziom nauczania na UŁ. Studenci wysoko ocenili również jakość obsługi działów administracyjnych na UŁ, w których dopełniają formalności podczas pierwszych dni pobytu. Zdajemy sobie sprawę, że przebieg procesu rekrutacji i forma komunikowania się z kandydatami buduje obraz przyszłego miejsca do studiowania. W opinii studentów – aplikujących jednocześnie na różne uczelnie polskie i zagraniczne – rekrutacja na UŁ była bardzo prosta i przyjazna
– mówi Liliana Lato, dyrektor BWZ UŁ.
Na pytanie o powód wyboru uczelni większość badanych odpowiada, że oferta UŁ spełnia ich oczekiwania. Ankietowani odpowiadają też, że o UŁ dowiadują się najczęściej z polecenia – od obecnych studentów lub absolwentów, którzy przekazują informacje o UŁ swoim kolegom w kraju pochodzenia.
Kolejnym czynnikiem powodującym wzrost liczby studentów z zagranicy między innymi na kierunkach z angielskim językiem wykładowym jest agresja państwa rosyjskiego przeciwko Ukrainie. Jesienią 2022 r. na wszystkich (nie tylko „angielskich”) kierunkach w UŁ studiowało 838 obywateli Ukrainy, aż o 149 więcej niż rok wcześniej. To znaczący wzrost.
Kierunki w języku angielskim
W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Łódzki posiada w swojej ofercie 14 kierunków prowadzonych w języku angielskim:
- Business and Digital Analytics (Wydział Zarządzania) – studia stacjonarne II stopnia
- Business Management (Wydział Zarządzania) – studia stacjonarne I i II stopnia
- Digital Communication and Social Media for Management (Wydział Zarzadzania) – studia stacjonarne I stopnia
- ekonomia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny) – studia stacjonarne I i II stopnia
- Environmental Management (Wydział Zarządzania) – studia stacjonarne II stopnia
- informatyka (Wydział Matematyki i Informatyki) - kierunek prowadzony w j. polskim ze specjalnością w j. angielskim „Computer Science” – studia stajonarne I i II stopnia
- International and Political Studies (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych) – studia stacjonarne I i II stopnia
- International Marketing (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych) – studia stacjonarne I stopnia
- Management and Finance (Wydział Zarządzania) – studia stacjonarne I stopnia
- ochrona środowiska (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) – kierunek prowadzony w j. polskim ze specjalnością w j. angielskim “Ecohydrology” – studia stacjonarne II stopnia.
Strategia umiędzynarodowienia na UŁ
Uniwersytet Łódzki jest jednym z liderów wśród uczelni w Polsce w obszarze umiędzynarodowienia. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2020 i 2021 zajmował trzecie miejsce pod względem liczby studentów zagranicznych, wyprzedzany jedynie przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.
W swojej strategii Uniwersytet Łódzki dla dalszego umiędzynarodawiania kształcenia stawia na zwiększanie liczby zajęć w języku angielskim (i innych językach obcych), w tym prowadzonych przez wykładowców z zagranicy. Dodatkowo dla wzmacniania kompetencji umożliwiających absolwentom znalezienie zatrudnienia zgodnego z oczekiwaniami planuje otwieranie kolejnych kierunków studiów z językiem angielskim jako wykładowym. Procesy te wspiera pozyskiwanie kolejnych akredytacji międzynarodowych.
Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ
Tekst i redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.