Zadania i charakter pracy:
Specjalista do spraw rozwoju zawodowego jest odpowiedzialny za monitorowanie rynku pracy dla zidentyfikowania potrzeb szkoleniowych, planowanie kierunków rozwoju zawodowego osób bezrobotnych, zagrożonych bezrobociem oraz poszukujących pracy, planowanie szkoleń dla osób bezrobotnych, zagrożonych bezrobociem oraz poszukujących pracy. Ponadto zajmuje się koordynowaniem organizacji i merytorycznym rozliczaniem szkoleń oraz nadzorowaniem i oceną efektywności szkoleń. W czasie wykonywania pracy współpracuje zarówno z partnerami wewnętrznymi: doradcą zawodowym, liderem klubu pracy, pośrednikiem pracy, jak i partnerami zewnętrznymi: pracodawcami, instytucjami (jednostkami) szkoleniowymi, powiatowymi i wojewódzkimi radami zatrudnienia, instytucjami rynku pracy i innymi.
Specjalista do spraw rozwoju zawodowego pracuje w powiatowych jak i wojewódzkich urzędach pracy.
Wymogi i potrzebne predyspozycje:
Specjalistą do spraw rozwoju zawodowego, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, może zostać osoba z wykształceniem wyższym, pełną zdolnością do czynności prawnych i co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy w publicznych służbach zatrudnienia.
Ze względu na to, że praca w tym zawodzie wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z wieloma ludźmi, cechą niezbędną do wykonywania zawodu jest łatwość nawiązywania kontaktów oraz wypowiadania się w mowie i piśmie, ponadto cierpliwości, otwartości, spostrzegawczości, zrównoważenia, umiejętności postępowania z ludźmi, zdolności przekonywania, logicznego rozumowania. Rodzaj wykonywanych zadań wymaga także odporności na stres, wytrwałości, systematyczności, zamiłowania do ładu i porządku, samodzielności, samokontroli i podejmowania szybkich i trafnych decyzji
Opracowano na podstawie: Standard Kwalifikacji Zawodowych, Specjalista do spraw Rozwoju Zawodowego, [8.10.2016]