Odważnie sięgaj po ważne – to nasza dewiza. Uniwersytet Łódzki chce być aktywnym uczestnikiem ważnych debat i dyskusji. Tych wielkich, o zasięgu międzynarodowym jak Europejskie Forum Nowych Idei, ale również mniejszych, a równie istotnych z perspektywy lokalnej. Jako społecznie odpowiedzialna uczelnia chcemy być obecni wszędzie tam gdzie dzieje się coś ważnego i podejmować aktywny dialog ze światem biznesu. Fakt, że jesteśmy strategicznym partnerem merytorycznym tak imponującego przedsięwzięcia, to wynik naszej świadomej strategii
– podkreśla dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Agnieszka Kurczewska uczestniczyła w panelu „Nowe kompetencje czy nowe zawody?". W dyskusji udział wzięli także: prof. Piotr Wachowiak, Małgorzata Dobies-Turulska, Joanna Pruszynska-Witkowska oraz Artur Skiba.
Panel „Czy ufamy sztucznej inteligencji? O rozwoju nowych technologii zorientowanych na człowieka" był rozmową na styku technologii oraz nauk społecznych. W dyskusji udział wzięli: dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Agnieszka Jankowska, Wojciech Murawski, Anna Rulkiewicz oraz Martyna Różycka.
Uczestnicy panelu „Dobrostan dzieci w cyfrowym świecie" z udziałem dr Ady Florentyny Pawlak, wykładowczyni z Wydziału Zarządzania UŁ zwracali uwagę m.in. na higienę cyfrową i ogromną rolę edukacji społecznej. W dyskusji udział wzięli ponadto: Magdalena Bigaj, Konrad Ciesiołkiewicz, Katarzyna Gruszecka - Spychała oraz Marcin Olender.
Na panelu „Nowe zielone miasta" poprowadzonym przez dr hab. Mariusza Sokołowicza, spotkali się z Bożeną Leśniewską z Orange Polska, Łukaszem Niewoltą z Grupy Luxmed, wiceprezydentem Sopotu Marcinem Skwierawskim, pisarką i reporterką Pauliną Wilk, Izabelą Rakuć-Kochaniak z Veolia Polska oraz Julią H Giannini MSc z Bupa London, która we wprowadzeniu poruszyła problematykę nowoczesnego, zielonego rozwoju miast.
Uczestnicy debaty „Czy roboty zastąpią nas w pracy?" przyjrzeli się konsekwencjom zmiany technologicznej dla przyszłości zatrudnienia. Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska przyznała, że pewne regulacje są wg niej konieczne, np. w kontekście praw autorskich czy reklam, które wykorzystują generatywną modele AI.
“Wchodzimy w interakcje ze Sztuczną Inteligencją bardzo często, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy”. Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania UŁ – same dane nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi, jak zaufać czy jakie działania podjąć, żeby to zaufanie zbudować. Według mnie istotne jest, aby budować doświadczenia i samoświadomość, czym ta sztuczna inteligencja rzeczywiście jest”.
W panelu dyskusyjnym udział wzięli ponadto: Katarzyna Gruszecka-Spychała, Jacek Męcina, Antoni Rytel oraz Robert Żurawski.
Na całym świecie kobiety stanowią zaledwie 25% w branży technologicznej. Nad tym co powinny zrobić administracja publiczna oraz trzeci sektor na rzecz włączania kobiet do cyfrowego świata w panelu „Obecność i rola kobiet w świecie technologii" dyskutowali: dr Ada Florentyna Pawlak, Mikolaj Pindelski, Alicja Tatarczuk oraz Katarzyna Blachowicz.
W „Debacie oksfordzkiej inaczej" starły się ze sobą dwie grupy: pierwsza broniła tezy mówiącej o tym, że będzie przybywać państw demokratycznych o gospodarce rynkowej. Oponenci twierdzili zgoła inaczej – że przyszłość przyniesie zwiększenie liczby państw autorytarnych o gospodarce centralnie planowanej. Debatę z udziałem studentów SGH Warsaw School of Economics i Uniwersytetu Łódzkiego prowadzili rektorzy obu uczelni - prof. Agnieszka Kurczewska oraz prof. Piotr Wachowiak.
Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.
Na EFNI gościli w latach ubiegłych m.in.: Herman Van Rompuy - DHC UŁ, Jeffrey David Sachs - DHC UŁ, José Manuel Durão Barroso - DHC UŁ, Michaił Gorbaczow, George Friedman, Zbigniew Brzeziński, Frans Timmermans, Bernard-Henri Lévy.
Odważnie sięgaj po ważne – to nasza dewiza. Uniwersytet Łódzki na Europejskim Forum Nowych Idei 2023 w Sopocie był aktywnym uczestnikiem ważnych debat i dyskusji. Było intensywnie, było inspirująco!
Materiał źrółowy: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ; Redakcja: Centrum Komunikacji PR UŁ